Otomobil Almak İsteyenler Kampanya Dönemini Kaçırmasın! Sektörün Uzman İsminden Uyarılar Geldi

Avrupa Birliği’nin yeni güvenlik donanımı regülasyonu GSR II, 7 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek. Belirtilen güvenlik donanımlarına sahip olmayan araçlar 7 Temmuz’da itibaren satılamayacak. Araç bayileri ellerindeki araçları satabilmek için indirime giderken markalar da peş peşe indirim ve kredi kampanyaları düzenliyor.

Hem yeni gelen kuralların neleri kapsadığını hem bu durumun sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarına muhtemel etkisini İstanbul Motorlu Araç Satıcıları (İMAS) Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel Haber7’ye aktardı.

Yönetmeliğin temelinde araçların genel güvenliği ve karayolu kullanıcıları ile yolcuların korunmasının esas alındığını belirtti. Ertemel, yönetmelik ile acil durum frenleme asistanı, sürücü yorgunluk algılama sistemi, alkol kilidi hazırlığı, kaza veri kaydedicisi, ani frende otomatik yanan flaşörler ve önden çarpmada yaya koruması için ‘safety glass’ özellikli ön cam gibi özelliklerin zorunlu kılınacağını dile getirdi.

OTOMOBİL FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Sürecin işleyişine değinen Ertemel, iç piyasanın nasıl şekilleneceğine dair değerlendirmelerde bulundu. Hayrettin Ertemel, bu tür özelliklere sahip olmayan araçların 7 Temmuz itibarıyla satışının olmayacağını vurguladı. Ertemel, daha önceden sipariş edilmiş araçlar noktasında ise bayilerin kampanyalar hazırladıklarını dile getirdi. Zorunlu aksesuarların araçlara eklenmesi sebebiyle 7 Temmuz itibarıyla otomotiv sektörünün fiyatlanmasında artış yaşanmasını beklediklerini söyleyen Ertemel, piyasalarda bu durumun talebe bağlı olabileceğini de belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x