Bütün şehirler yürüyebilir Ardahan’ın koşması lazım

Yerel seçimde Cumhur İttifakı’nı yenen isimlerden biri de Faruk Demir oldu. Ardahan’da belediye başkanlığını yüzde 45’le (5 bin 49 oy) yeniden kazanan Demir, ikinci dönemde hayata geçireceği projelerini SÖZCÜ’ye anlattı. İTÜ Devlet Konservatuarı mezunu olan Demir, Ardahan’da da belediye Konservatuarı kuracak, yetenekli sesler ve sahne tutkunlarını sanatla buluşturacak. Tekstil fabrikası, su paketleme tesisi, güneş enerji santrali, Yalnızçam Kayak Merkezi, et entegre tesisi de hayata geçirilecek. Kışın buz tutan Çıldır Gölü de dev bir paten ve kızak pisti olacak. Göl kenarına yeni sosyal tesisler yapılacak.

Demir projelerini SÖZCÜ Ankara Haber Müdürü Emin Özgönül’e anlattı.

Ardahan’ın Hanak ilçesine bağlı bir köyde doğan Demir, ilkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi ise 6 yıl boyunca her gün 7 kilometre yürüyerek gidip geldiği ilçe merkezinde tamamladı. Sonra yollara düştü. İstanbul’daki gazinolarda önce komi, sonra da garsonluk yaptı. Güzel sesi keşfedilince İTÜ Devlet Konservatuarı şan bölümünde eğitim aldı. TRT ses sanatçılığı günlerinin ardından da siyasete atıldı. Önce DSP’den Ardahan Milletvekili seçildi, sonra da yerel yönetime geçti. 2019 ve 2024’de iki kez CHP’den Ardahan Belediye Başkanlığı seçimini kazandı.

SARI SAÇLIM MAVİ GÖZLÜM

“Liseden sonra istikbalimizi aramak için 17 yaşında yollara düşüp İstanbul’a gittim. Caddebostan Maksim’de komi ve garson olarak çalıştım. Gazinodaki sanatçılar benim de sesimin güzel olduğunu söyleyip konservatuara yönlendirdiler” diyen Demir, okulu bitirdikten sonra da TRT sanatçısı oldu.

“En büyük mutluluğu Aşık Mahsuni Şerif’ in Büyük Atatürk’e yazdığı ‘Sarı Saçlım Mavi Gözlüm’ türküsü ile yaşadım. Bu eseri Türkiye’ de ilk seslendiren sanatçı oldum” diyen Demir, 2019’da memleketinden belediye başkanı seçildi. Koltuğuna oturduktan sonraki ilk işi de belediye binasındaki tabelaya T.C ibaresini eklemek oldu, ardından da mal varlığını açıkladı. 2024’de yeniden aday olduğunda da mal varlığı açıklamasını yeniledi.

99 bin nüfuslu şehirde göreve geldiği günden itibaren belediye ve kurdukları tekstil fabrikası ile 500 kişiye iş sağladıklarını anlatan Demir “Hedefimiz Ardahan merkez ve ilçeleri olmak üzere 5 bin kişilik istihdam alanı yaratıp şehrimizdeki göçü durdurmak.  Önümüzdeki dönemde Ardahan merkezde belediye başkanlığının işleteceği 3 adet tekstil fabrikasını daha hizmete açacağız. Beton santrali ve kilit parke bordür üretim tesisini de ilkbaharda kuracağız. Kilit parke için artık kimsenin kapısına gitmeyeceğiz, Kendi betonumuzu kendimiz üreterek maliyeti de düşüreceğiz” dedi.

ÇILDIR TURİZMİ

Ardahan Belediyesi önümüzdeki 5 yıl içinde konut kooperatifi ile belediye çalışanlarını ev sahibi yapmayı da planlıyor. Yeni bir kültür merkezi yapılacak ve evde bakım hizmeti ile de yaşlılara destek verilecek. Et ve süt ürünleri ile Ardahan kavurması gibi diğer yöresel ürünler İstanbul, Ankara ve İzmir’de açılacak 3 mağazada satışa sunulacak. Ardahan’daki Yalnızçam Kayak Merkezi ise Kartallkaya, Uludağ, Palandöken ve Erciyes gibi kayak tesisi olarak hizmet verecek.

Kışın donan ve üzerinde atlı kızaklarla dolaşılabilen cazibe merkezi Çıldır Gölü’ne de daha fazla turist gelmesi sağlanacak, paten pistleri ve göl kıyısındaki sosyal tesisler arttırılacak.  Başkan Demir “Yaz ve kış turizmi olanaklarımız var. Çıldır Gölü kışın büyük bir piste dönüşüyor. Kamu ya da özel sektör buraya bir tek çivi çakmamış. Ardahan 32 yıl önce il oldu ama bu 32 yıl iyi değerlendirilmemiş. Kentte trafik düzenlemesi dahi yoktu biz yaptık. Ana caddelerimiz toz içindeydi hepsini asfaltladık. Diğer iller yürüyebilir ama Ardahan’ın koşması lazım” dedi.

Demir 2019’da göreve geldiği zaman belediye binasının girişine T.C. tabelasını asmıştı. (üstte)
Gençliğinde de gazinolarda komilik yapmıştı.

Demir “Ben Ulu Önder Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet sayesinde köyümdeki ilkokulda, ilçemdeki ortaokul ve lisede okudum. Bunun kıymetini bilerek bugünlere ulaştım. 5 yıl önce göreve geldiğimde devraldığım belediye günlerini anımsıyorum. O zaman gördük ki bu şehrin en önemli sorunu halkın vergilerinin israf edilmesiydi. Cenaze hizmetleri bile dışarıdan kiralanan araçlarla sağlanıyordu. Temizlik ve alt yapı sorunları vardı. Ardahan’ı kaderine terk edilmiş bir şehir görüntüsünden çıkardık” diyerek yeni dönemde çok daha fazla çalışmaları gerektiğini vurguluyor.

Demir fırsat buldukça sahneye çıkarak konser de veriyor.

35 kız çocuğu okutuyor

Faruk Demir fırsat buldukça konser de veriyor. “Konserlerden alacağım parayı Ardahanlı öğrencilere burs vermek kaydı ile kabul edeyim mi” diye halka soran Demir, yüzde 92 onay aldı. Demir konserlerden elde ettiği geliri Ardahanlı kız çocuklarının okuması için harcıyor ve öksüz-yetim 35 kız çocuğuna burs veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x